Az első rész előtt még annyit előrebocsájtanék, hogy minden rendszernél írok árakat is, méghozzá összehasonlítás céljából dollárban, és az amerikai B&H árait. Ennek az az oka, hogy sok dolgot itthon nem lehet beszerezni, így nem tudnék forintosított árat mondani (de ahol van, feltüntetem).
A legelső és legegyszerűbb módja a vakuk távvezérlésének, amikor az egyik vaku (master) kisüti a másikat (slave). Itt a dolog kettéágazik, ugyanis ez a módszer a Nikon esetében már egy vakuval is működőképes. Azaz a géptől látótávolságban elhelyezett Nikon vakut ki lehet sütni a kamera beépített vakujával. Canon felhasználóként ezt a funkciót nem ismerem bővebben, csak hallottam róla, ugyanis ilyet a Canon nem tud, ha esetleg ezt van kedve kifejteni egy Nikonosnak, azt megköszönöm.
A Canon-nál ehhez legalább két vakura van szükség. Az egyiket, amelyik a vázon marad, master módba kell állítani, míg a másikat slave módba. Az egy usability hülyesége a Canon-nak, hogy míg a régi EX 580-as vakunál erre volt egy külön kis kallantyú, addig az EX 580 II-nél a menüben kell turkálni, ami sokkal hosszabb és macerásabb.
A fenti, kétvakus megoldás azonban jár néhány problémával. Egyrészt, külön ki kell kapcsolni a villanást, ha nem akarjuk, hogy a gépről is villanjon (ez megint hosszú turkálás a menüben) vagy használunk célkiegészítőt, azaz egy infravörös vaku-irányítót.
A Canon esetén ez ST-E2-nek hívják és feltéve a váz vakupapucsára máris lehet vezérelni a távolabb levő vakukat. Ez nemcsak azt teszi lehetővé, hogy az ETTL fénymérés működőképes marad így, de erről a kis kütyüről a vakuk kisülésének erejét is lehet állítani.
Ez mind nagyon szép és nagyon jó, de kisebb gondok azért vannak vele. A legfőbb pedig továbbra is az, hogy a rendszer nem használható, ha nincs látótávolságban a másik vaku. Ez akár zárt térben is előfordulhat, de szabadtéren már sokkal valószínűbb, hogy valami vagy valaki kitakarja az érzékelőt.
Bár ezügyben nem ortodox a véleményem, de saját tapasztalatom az, hogy ha már leteszem valahova a vakut, akkor úgyis manuálisan állítom be az erejét, tehát az egyébként is néha tévedő ETTL mérésnek túl sok hasznát nem látom.
Előnyök:
- kompatibilitás az adott rendszeren belül
- ETTL fénymérés
Hátrányok:
- drága
- igényli a line-of-sight-ot
- csak Canon vakut tud vezérelni
Árak
Egy vaku vezérléséhez szükséges felszerelés:
- ST-E2 Transmitter - 220 USD
További vakuk vezérlésehez szükséges felszerelés:
- -